Co je to paušální daň?

Všichni zaměstnanci musí odvádět státu daně z příjmu. I pokud jste třeba student a máte více než jednu brigádu, musíte být plátcem daně. Funguje to tak vesměs po celém světě, takže i když bychom byli rádi, kdyby nám zůstala celá naše vydělaná částka, bohužel to nejde. Alespoň si můžeme na své daně poskytnout určité slevy, jako slevy na nezaopatřené děti, slevy studenta, pokud studujete a je vám méně než 26 let, nebo základní slevu na dani. Daně musí odvádět nejen řádový zaměstnanci, ale i podnikatelé.

daně

A právě těch se týká paušální http://blogr.cz/clanek/hanka—ma-blog—eu/tohle-si-promyslete-nez-zacnete-blogovat daň.

Paušální daň můžete využít od roku 2021. Jedná se o daň určenou pro podnikatelé a dává si za cíl usnadnit jim zbytečnou byrokracii, s kterou se ve spojitosti s daněmi musí potýkat. Tuto daň mohou využít pouze OSVČ, u kterých se předpokládá, že roční příjem nepřesáhne 1 milión korun.

Kolik teda takový lidé zaplatí? Částka pro rok 2022 je stanovena na 5994 Kč. Skládá se z 1,15násobku minimální platby za sociální pojištění a minimální částky za zdravotní pojištění. Plus samozřejmě daně, a to ve výši 100 Kč měsíčně.

kalkulačka

Vyplatí se především pro ty, kteří si mohou v rámci daní uplatňovat pouze slevu na poplatníka. Jestli uplatňujete i jiné slevy, raději si propočítejte, zda se vám přechod na tento druh platby daní vyplatí. U paušální daně totiž nemůžete uplatnit žádnou slevu na daních.

Jestli chcete nově začít s touto platbou daní, můžete na tento způsob přejít vždy pouze od 1. dne nového roku. Nemůžete se tedy v půlce roku rozhodnout, že by se vám více líbilo platit daně takto. Protože se konec roku rychle blíží, tak si to důkladně promyslete. Tímto způsobem se můžete vyhnout nepříjemným nedoplatkům na daních a ušetří vám to hodně papírování.

Jestli se chcete o tomto tématu dozvědět více, podívejte se na článek Jak se to s paušální daní? Americká hypotéka.