Sociální média a teenager

Samozřejmě se mohou vyskytnout stresy doma, rodinné starosti, problémy se sourozenci a osobní problémy, které často doprovázejí dospívající; cítit se jinak, nejistě se sebou samým, srovnávat se s ostatními, strach z promeškaní.

Sociální média jsou pro mnoho lidí přirozenou součástí života a pravidelně jsou zveřejňovány statistiky o jejich používání. Analytici říkají, že kontrolujeme své mobilní telefony každých 12 minut a trávíme průměrně 3 hodiny 15 minut každý den na internetu, většinou na stránkách vlastněných Googlem a Facebookem.

I když je důležité být ve spojení s větším světem venku, existují také znepokojivé aspekty týkající se internetu a zejména sociálních médií, které vyvolávají obavy ohledně jeho vlivu na teenagery.

m

Sociální média mohou být hybnou silou dobra nebo zla. Chatovací místnosti a fóra mohou být jistě skvělým místem pro někoho, kdo se cítí bez přátel a sám a nemá nikoho, s kým by mohl mluvit o tom, jak se cítí. Nalezení ujištění a odpovědí na otázky lidí, kteří zažívají podobné problémy, může zabránit tomu, aby se teenager cítil odcizený, izolovaný a sám.

Může nám také pomoci oslovit nečekané publikum, oslovit lidi, kterým bychom se nikdy nemohli představit, a v důsledku toho i jejich přátele. Díky sociálním sítím máme potenciál oslovit široké publikum, komunitu stejně smýšlejících lidí.

Existují však další aspekty sociálních médií, které nejsou tak růžové. Je třeba dbát určité opatrnosti. Život ve virtuálním světě, kde neustále kontrolujeme své telefony, nás může přesvědčit, že online je skutečný svět, kde věci, které vidíme a o kterých se nám tam říká, jsou pravdivé.

Což je důvod, proč je důležité;

– Vyberte si, koho budete opatrně sledovat, a uvědomte si, jaký může být jeho program. Buďte ostražití před nebezpečím, že vás bude upravovat někdo, kdo není tím, kým nebo čím se prohlašuje, a povzbuzuje vás k tomu, abyste dělali věci, se kterými se necítíte dobře. Nebo se možná chtějí stát influencery, jsou spojeni s konkrétními produkty, postupně zavádějí a doporučují určité zboží nebo služby, oslovují nové následovníky a v podstatě provozují prodejní nabídky. Ustupte a všimněte si, co se skutečně děje.

– Pamatujte, že je to váš hovor, pokud chcete, můžete přestat sledovat. Pokud vám už něco nevyhovuje nebo jste z toho, co pravidelně vídáte, nešťastní, můžete se rozhodnout, že se odpojíte a přestanete to. A pokud se objevují příspěvky, které se vám nelíbí, které vás trápí, negativně vás ovlivňují nebo vám dělá starosti důvěřovat svému nitru a blokovat je. Je to vaše zařízení, váš mediální stream; zavři dveře a nepouštěj je dovnitř.

– Nastavte si limit pro svůj čas online a využijte jej efektivněji. Ano, můžete vidět svou online rodinu jako skutečný, klíčový prvek vašeho života, vztahy, které jsou opravdové a podporují vás. Je to jediné místo, kde můžete být sami sebou, a to si musíte ve svém životě udržet, ale důležité jsou také skutečné mezilidské vztahy. Mnoho lidí stále více pracuje, nakupuje a řídí své životy online, takže to může poskytovat stále méně důvodů k odchodu z domu. Ale vztahy, naučit se komunikovat s ostatními, rozvíjet sociální dovednosti, lépe porozumět sobě, to vše vyžaduje určitý pohyb pryč od zařízení a zapojení do komunikace tváří v tvář.

– Seznamte se s ostatními osobně a zažijte spontánnost a rozmanitost života. Zapojte osobní rozvoj a růst tím, že přijmete, že někdy věci nemusí jít tak dobře. Můžete dělat chyby, být odmítnuti, vypadat hloupě. To je v pořádku, je to součást života a důležitý způsob, jak se vyvíjet a dospívat jako člověk.

m

– Převezměte řízení a rozhodněte se nešířit negativitu a drby na svých sociálních sítích. Zavazujte se sdílet pouze dobré zprávy. Možná si myslíte, že jedna osoba sama o sobě nemůže příliš změnit, ale když se každý z nás postaví, můžeme posypat sluncem náš malinký kout světa. Buďte tím, kdo sdílí pozitivitu, dobré výsledky a štěstí. Ovlivněte, možná jen malým způsobem, vaše sociální média, váš svět, vaše publikum.

– Vystupte mimo svou zónu pohodlí. Připojte se do třídy, tělocvičny, skupiny. Navštěvujte pravidelně stejná místa a zjistíte, že začnete potkávat stejné lidi. Zvykněte si vynakládat úsilí, oblékat se chytřeji, muset se rychle dostavit – jiný soubor dovedností, které jsou vyžadovány v offline moderním životě. Vyzvěte se každý den.

Stejným způsobem, jakým jste našli své místo a byli jste přijati online, pamatujte také na to, abyste se drželi v offline světě opatrně a dovolili si poznat mnoho lidí, kteří stejně sdílejí vaše obavy a nejistotu. Sledujte, jak se spolu chovají ostatní, získejte rady a tipy, takže se naučte různými způsoby, jak přispívat do konverzace, zlepšit své sociální dovednosti a rozvíjet sebevědomější přístup ke každé oblasti života.