Jak být finančně gramotným?

Co to vůbec je finanční gramotnost? Jedná se o získané znalosti, které člověku umožňují, aby porozuměl oblasti financí, aby uměl se svými financemi správně hospodařit a nakládat a uměl je samozřejmě také získat. Finanční gramotnost by se měli učit děti již od základní školy, ale bohužel tomu tak není. Proto je na rodičích, aby svým dětem vysvětlili, jak nakládat a hospodařit s penězi a vysvětlili jim základní pojmy z oblasti finanční gramotnosti. Finanční negramotnost se projeví nejvíce v okamžiku, kdy člověk nemá dostatek peněz na něco, po čem touží.

kreditka

Může to být nový mobil, počítač, dovolená nebo třeba dárky k Vánocům pro celou rodinu. Člověk, který nemá základní informace o finanční gramotnosti takovou situaci řeší často půjčkou. Což je ale špatně. Půjčku byste si měli brát na věci, o kterých víte, že na ně jen těžko dokážete našetřit. Může se jednat o nemovitost nebo třeba auto. Nebo také v případě, že potřebujete akutně peníze a vyčerpali jste všechny ostatní možnosti. Jaký smysl má brát si půjčku kvůli vánočním dárkům, kterou pak budete splácet až do příštích Vánoc? Součástí finanční gramotnosti je třeba i to, že vysvětlíte dětem, že svět nestojí na drahých dárcích.

Lidé také často nerozumí slovům úroky, RPSN a podobně. Není pak tedy divu, že se upíšou půjčce, která je pro ně značně nevýhodná, a ve finále vrátí společnosti od které si půjčily třeba o 50 % více peněz, než si původně půjčily. Taková půjčka pro vás opravdu není výhodná.

finance

Součástí finanční gramotnosti by měli být i znalosti o tom, jak šetřit peníze. Člověk by měl znát pojmy jako spořící účet, stavební spoření, důchodové připojištění nebo investice a měl by se umět rozhodnout, jaké spoření je pro něj nejvýhodnější. Také by měl samozřejmě mít schopnost hospodařit se svými financemi tak, aby byl schopen si alespoň po malých částkách šetřit na budoucnost nebo pro nečekané situace.

Chcete se dozvědět o tomto tématu více? Podívejte se na článek, Kdo by stál o zkrachovance? Americká nebankovní hypotéka.