Jak se rozloučit s perfekcionismem?

Na Vánoce musíte sehnat ty nejlepší dárky, upéct 15 druhů cukroví, umýt okna a nablýskat celý byt. Pak ještě naaranžovat dekorace, celou rodinu obléct do vánočních pyžam a cvaknout fotku plnou hygge pohody. Nesmíte být pozadu. A tchyni pro jistotu pošlete balíček s bramborovým salátem a řízečkem. Jinak by vás mohla pomluvit, co jste to za hospodyňku.

A takhle to s vámi je nejen o Vánocích, ale i v osobním životě a pracovním. Avšak znáte to, čím více se člověk o něco snaží, tím je větší pravděpodobnost, že se něco pokazí. Nemluvě o tom, jakému stresu se vystavujete. Třešnička na dortu k perfekcionismu je, že máte silný pocit, jak to ostatní ženy zvládají s lehkostí, hravě a vyrovnaně. K tomuto pocitu přispívají nemalou měrou sociální sítě. Věřte tomu, že ostatní ženy, to tak lehce jak to vypadá nezvládají.

žena

Jak poznáte, že to přeháníte?

Když se vytratí radost z konání a tíží vás pocit, co na to řeknou ostatní. Myslíte především na to, co od vás ostatní očekávají. Zkrátka berete příliš ohled na druhé. Poznáváte se? Není nic špatného na tom, strávit hodinu precizním líčením, ovšem musíte to dělat z lásky k sobě a ne kvůli tomu, že by to tak chtěli kolegové z práce. 

Popravdě si odpovězte na otázku: máte na sebe přehnaně vysoká očekávání?

Koho se to většinou týká:

  • prvorozených dětí
  • lidí, kteří byli vychováváni v autoritářském prostředí
  • lidí, kteří hledají pevné vazby a hodnoty

Proč to dělají? Potřebují mít vše pod kontrolou a toho nejlépe dosáhnou vlastním výkonem.

sprint

Pozor na zdravotní problémy

Touha po tom se všem zalíbit může mít celou řadu psychologických důsledků. V krajním případě to může být obsedantně – kompulzivní porucha, problémy se závislostí a psychosomatická onemocnění.

Jak z toho ven? Zvolněte

Ještě dnes zvolněte. Ano, bude to chtít trénink, ale vytrvejte. Nemusíte mít perfektní účes ani dokonalé menu silvestrovské oslavy. Časem také snižte své osobní cíle. Vraťte do života díl náhody, spontánnosti a uvolněnosti.

Odpovězte si na otázku: co potřebujete, abyste se cítila dobře?