Končí vám rodičovská dovolená?

Jsou to právě ženy, kdo bývají nejčastěji doma s dětmi. Společnost tak byla nastavená vždy, protože žena jako matka byla logicky u dětí, vychovávala je a starala se o ně, zatímco muži chodili do práce. Jenže ženy dnes musí do práce ve většině případů chodit taky, aby rodina přežila. Náklady rostou raketovým tempem, a jedna průměrná výplata zkrátka a dobře všechno nepokryje. Jenže problém nastává s návratem do práce po skončení rodičovské dovolené.

matka s dítětem

Jesle? Za půlku výplaty.
Dřív nebyl problém dát děti do jeslí, a jít pracovat. I dnes mají ženy možnost dá dítě do jeslí. Jenže… zásadní problém je ten, že jeslí je zoufale málo, a jsou placené. Může se tak stát, že za jesle dáte půlku toho, co vyděláte.

Školka? Leckde utopie.
Stejný problém je se školkami. Jsou plné, často rodiče vozí děti do školky mimo místo bydliště. Často jim nezbývá nic jiného než si najít soukromou školku. Jenže často školkované stojí i 10 tisíc Kč a víc za měsíc, což je pro řadu domácností naprosto neúnosné. Kromě kapacity je tu ještě jeden problém. A tím je provozní doba školek. Naprostá většina školek má otevřeno až od 6:30, přičemž většina pracovních pozic vyžaduje příchod před šestou ráno.

děti školka

A to bohužel není vše. S návratem žen do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené se pojí další řada problémů. A je velmi smutné, že často jsou to právě děti. Z pohledu zaměstnavatele je logické, že potřebuje zaměstnance, který bude chodit do práce. Jenže malé děti jsou v kolektivu často nemocné, a je třeba s nimi zůstat doma. Nikdo nechce, aby rodiče posílali nemocné děti mezi ostatní. Jenže nikoho nezajímá, že nejde být doma s nemocným dítětem a zároveň chodit do práce. Po covid naštěstí řada zaměstnavatelů povoluje alespoň občasný home office, jenže ten třeba kuchařka nevyužije. Řada žen se tak na pohovorech dostává do nepříjemné situace, kdy jsou dotazovány, zda mají děti, jak jsou velké, a stejně jsou většinou odmítnuty z důvodu že mají děti. Problematika návratu žen do práce je u nás velmi rozsáhlá, pro spoustu žen je návrat do práce noční můrou ještě před ukončením rodičovské dovolené. Bohužel tyto problémy náš stát dlouhodobě neřeší.