Jsem obézní – a co teď?

Pokud jste se dostali do stádia, kdy již víte, že se nejedná o pouhou nadváhu ale obezitu, nemá cenu, abyste si něco vyčítali a zlobili se sami na sebe. Většina lidí, kteří se dostanou do stádia obezity, mají za sebou své vlastní problémy, které řeší právě tím, že uklidňují sami sebe pomocí jídla. Je to jejich ochranná zóna, berlička, o kterou se mohou v těžkých chvílích opřít. Je ale důležité vědět, že dobrým jídlem své problémy nevyřešíte a naopak, z dlouhodobého hlediska může vaše problémy spíše zhoršit.

zelenina

Obezita je nezdravá. To vám zkrátka potvrdí každý lékař. Možná se cítíte dobře a nemáte žádné viditelné obtíže. Ale vaše zdraví může být jen zdánlivé. Obezita je rizikovým faktorem pro spoustu nemocí, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, například vysoký krevní tlak, dále cukrovka 2. typu, vysoký cholesterol, kožní problémy, problémy s klouby, špatné hojení ran a podobně. U žen také s obezitou dochází k nevyváženosti hormonů, což může zapříčinit například poruchy menstruačního cyklu nebo neplodnost.

Jak zjistíte, že již nespadáte do kategorie nadváhy ale obezity? Nejjednodušeji do zjistíte pomocí BMI kalkulačky.

ovoce

Pokud jste se s tím rozhodli něco dělat, jedná se o první krok k úspěchu. Doporučujeme vám požádat o pomoc vašeho lékaře případně výživového poradce, kteří vám alespoň zpočátku pomohou se správným nastavením jídelníčku. Svůj jídelníček byste neměli kompletně změnit během jednoho dne. Lepší bude, když změny ve stravování budete zařazovat postupně. Při tak rychlé změně jídelníčku je pravděpodobné, že byste svou snahu o zdravé hubnutí po pár dnech vzdali a vrátili se k starým stravovacím návykům. Zařaďte do svého režimu také pohyb. Pro lidé s obezitou se ale rozhodně nedoporučuje nic obsahující skoky nebo běh. Nejvhodnější je zařadit svižnější chůzi nebo plavání.