Nezařazené

Peníze nesmrdí

Už odedávna se traduje, že peníze nesmrdí. Tento pojem se zrodil v dobách, kdy došlo poprvé na zdanění záchodků, a dodnes se toto rčení používá, protože je k tomu často důvod. A i když se dejme tomu mince vycídí, přece jenom nejsou vždy až tak docela čisté. V přeneseném smyslu toho slova.

US dolary

Ovšem takové v přeneseném smyslu slova špinavé peníze nemohou nechat společnost v klidu. A to proto, že pocházejí z nelegální či přímo nezákonné činnosti, a takové počínání odporující zákonům vždy někoho poškozuje. Bez ohledu na to, zda se jedná ‚jen‘ o nezaplacené daně, nebo třeba o nebezpečný ilegální obchod se zbraněmi, lidské životy ničící drogy a podobně. Špinavé peníze https://www.hypotekybezregistru.cz/spinave-penize/ jsou tudíž logicky něčím, proti čemu se bojuje. A protože ti, kdo díky takovým penězům bohatnou a získávají vliv, který nelze tolerovat, nechtějí o podobné jmění přijít, hledají způsoby, jak takové peníze takzvaně vyprat, jak je učinit v přeneseném smyslu slova čistými. A čím důmyslnější způsoby praní špinavých peněz existují, tím hůře se proti nim bojuje. Ale musí se bojovat. Protože jinak by si nás jednoho dne zločinci koupili a zavládlo by bezpráví, v němž jsou někteří z lidí nadlidmi a ostatní tvory nemajícími garance normální existence a třeba ani holého života.

USA dolary

A tak se třeba odhalují opakované vklady na účty, které jsou jen nepatrně nižší než částky, jež se povinně hlásí, sledují se tu účty, na něž jsou vkládány příliš četné platby, stejně jako dejme tomu nějak pochybně vypadající platby z a do ciziny… Je mnoho ohledů, jež mohou signalizovat, že jsou někde prány ony takzvané špinavé peníze.

A je nutno konstatovat, že jde často o boj s pověstnými větrnými mlýny. Tedy o nikdy nekončící boj. Protože i když je někdo odhalen a třeba i usvědčen a potrestán, pořád jsou tu další podobně konající lidé. A pořád těchto přibývá. Protože jsou peníze pro lidi důležité a mnozí jich nemají nikdy dost. A když tyto nesmrdí…