Proč je odvětrávání tak důležité, zvláště v zimě

Zima již klepe na dveře a to znamená mimo jiné také začátek topné sezóny. Je to také doba, kdy mnoho z nás omezuje větrání. A vzhledem k cenám plynu a elektřiny, a tedy i topení, to bude tuto zimu platit dvojnásob. Koneckonců, nemůžeme si dovolit, aby nám drahé teplo utíkalo bez užitku otevřeným oknem. Problémem však je, že mnoho lidí podceňuje důležitost pravidelného odvětrávání Tauris Plus. V létě to obvykle nebývá problémem, neboť máme obvykle otevřená všechna okna po celý den, abychom k nám domů pozvali alespoň trochu chladného vánku. V zimě je tomu však naopak.

pevně zavřená okna

To má samozřejmě nepěkné zdravotní následky. Ty se navíc ukazují mnohem více v posledních dvou letech, kdy pandemie covidu poškodila mnoha lidem plíce. Co nás tedy může potkat? Hlavním nebezpečím je nadbytek oxidu uhličitého. Ten všichni dobře známe jako vydýchaný vzduch v zaplněných, nevětraných místnostech. Ovšem pokud nebudeme větrat, může se projevit i u nás doma. Způsobuje ospalost, malátnost a zpomaluje reakce. V kuřáckých domovech pak máme kouř z cigaret. O tom, že to není nic zdravého, asi není třeba hovořit. Pokud však nebude vyvětrán, může vést díky pasivnímu kouření (které je často zdravotně mnohem nebezpečnější než aktivní) i k rakovině plic.

pohled na klimatizaci zvnějšku

Dobře nám nedělají ani výpary z kuchyně. A řeč není jen o spálených či jinak pokažených pokrmech, ale i o přípravě silně aromatických jídel. Ani to nám totiž při dlouhodobém vdechování nedělá dobře. A jaké mohou být následky toho všeho? Nárůst dýchacích obtíží, u astmatiků častější záchvaty, dále suchý dráždivý kašel a s ním spojené i škrábání v krku. O tom, že se nebudeme cítit zrovna nejlépe a že budeme prakticky neustále malátní a ospalí není třeba se zmiňovat. Proto je potřeba, abychom k nám domů i v největších mrazech pustili alespoň jednou denně čerstvý vzduch. A pokud máme například klimatizaci či mechanické odvětrávání, je dobré jej každý den alespoň na chvíli zapnout také. Vaše tělo vám za to jen poděkuje.