Velké a těžké předměty byste neměli stěhovat sami

Když se situace komplikuje

Představte si, že jste si vytýčili závazek zvládnout stěhování v Praze 6 sami a za tímto účelem jste si pronajali přívěsný vozík na tažné zařízení. Vytvořili jste si plán, jak postupovat, změřili jste si rozměry předmětů i vozíku a zdá se, že vám již nic nemůže stát v cestě. Jenže pak se vyskytnou neočekávané problémy:

Úzká futra nebo schodiště – nejhorší situace vznikají ve chvíli, kdy projdete sice futrem dveří, ale vzápětí se zaseknete na úzkém schodišti, může se to snadno přihodit např. se starožitnou skříní, kterou nelze rozebrat a její přestěhování vyžaduje mistrovský grif. Někdy je dokonce nutné skříň spouštět oknem nebo z balkonu na kladkostroji. Pro amatéry obrovský problém, pro profesionály běžná rutina.

papírové krabice

Spadne vám skříň na nohu – nepříjemnou komplikací je úraz dolní končetiny. Může se to přihodit velice snadno, např. po pádu nábytku nebo těžkých spotřebičů či zabalených krabic na zem ve chvíli, kdy jste ještě nestačili odtáhnout nohu. Zlomenina kůstek chodidla si pak kromě pobytu v nemocnici zřejmě vyžádá přivolání stěhováků, takže stejně neušetříte.

Ujede vám nábytek po schodech – už se vám někdy stalo, že jste upustili postel, komodu nebo stůl na schodišti a nábytek sjel s velkým rachotem dolů? Zdánlivě legrační příhoda, kde ovšem legrace končí ve chvíli, kdy byl někdo sunoucím se nábytkem zasažen a utrpěl úraz, anebo se nábytek dole pod schodištěm rozlomil na pár kusů.

kocour v krabici

Kýla – nezapomínejte, že kdo není zvyklý přenášet velmi těžká břemena, může utrpět kýlou a skončit na operačním sále. Není to legrace, a pokud máte podezření, že jsou přenášené věci příliš těžké, a že vám jejich zvedání může ublížit, raději se do riskantního podniku vůbec nepouštějte.

Houser – ústřel, ischias neboli vyhřeznutí ploténky bederní páteře je častým jevem u lidí, kteří mají ochablé zádové a břišní svaly, nejsou zvyklí na fyzickou námahu a naráz musí zvedat těžké věci. Ochablé svaly způsobí, že veškerý tlak hmotnosti břemene spočine na samotné páteři, a ta na něco takového není stavěná, takže opět další důvod, proč povolat profesionály.