Velké a těžké předměty byste neměli stěhovat sami

Když se situace komplikuje

Představte si, že jste si vytýčili závazek zvládnout stěhování v Praze 6 sami a za tímto účelem jste si pronajali přívěsný vozík na tažné zařízení. Vytvořili jste si plán, jak postupovat, změřili jste si rozměry předmětů i vozíku a zdá se, že vám již nic nemůže stát v cestě. Jenže pak se vyskytnou neočekávané problémy:

Úzká futra nebo schodiště – nejhorší situace vznikají ve chvíli, kdy projdete sice futrem dveří, ale vzápětí se zaseknete na úzkém schodišti, může se to snadno přihodit např. se starožitnou skříní, kterou nelze rozebrat a její přestěhování vyžaduje mistrovský grif. Někdy je dokonce nutné skříň spouštět oknem nebo z balkonu na kladkostroji. Pro amatéry obrovský problém, pro profesionály běžná rutina.

papírové krabice

Spadne vám skříň na nohu – nepříjemnou komplikací je úraz dolní končetiny. Může se to přihodit velice snadno, např. po pádu http://zoommagazin.iprima.cz/historie/jak-prezit-pad-letadla-prinasime-3-skutecne-pripady nábytku nebo těžkých spotřebičů či zabalených krabic na zem ve chvíli, kdy jste ještě nestačili odtáhnout nohu. Zlomenina kůstek chodidla si pak kromě pobytu v nemocnici zřejmě vyžádá přivolání stěhováků, takže stejně neušetříte.

Ujede vám nábytek po schodech – už se vám někdy stalo, že jste upustili postel, komodu nebo stůl na schodišti a nábytek sjel s velkým rachotem dolů? Zdánlivě legrační příhoda, kde ovšem legrace končí ve chvíli, kdy byl někdo sunoucím se nábytkem zasažen a utrpěl úraz, anebo se nábytek dole pod schodištěm rozlomil na pár kusů.

kocour v krabici

Kýla – nezapomínejte, že kdo není zvyklý přenášet velmi těžká břemena, může utrpět kýlou a skončit na operačním sále. Není to legrace, a pokud máte podezření, že jsou přenášené věci příliš těžké, a že vám jejich zvedání může ublížit, raději se do riskantního podniku vůbec nepouštějte.

Houser – ústřel, ischias neboli vyhřeznutí ploténky bederní páteře je častým jevem u lidí, kteří mají ochablé zádové a břišní svaly, nejsou zvyklí na fyzickou námahu a naráz musí zvedat těžké věci. Ochablé svaly způsobí, že veškerý tlak hmotnosti břemene spočine na samotné páteři, a ta na něco takového není stavěná, takže opět další důvod, proč povolat profesionály.